Tohumdan Fidana Previous

  • TohumdanFidanaTuzla.jpg

Tuzla’da “Minik Ellerden Büyük İşler: Tohumdan Fidana” heyecanı

TohumdanFidanaTuzlaTuzla’da bulunan 20 ilkokul, 19 ortaokul ve 16 lisede eğitim gören 18 bin 708 öğrenciye tohum dağıtımı öncesi gerçekleştirilen toplantıda, toprağa yeniden hayat vermeyi amaçlayan projenin İstanbul ve Anadolu’daki tüm okullarda uygulanacağı mesajı verildi. 

Törende konuşan ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz; yeşil örtünün, suyun ve ekolojik sistemin insan  hayatındaki önemine değindi ve Tuzla’da başlatılan uygulamalı eğitim projesinin bir çevre koruma projesi olduğunu vurguladı. Yorulmaz, ” Bu bir farkındalık projesidir. Sevgili gençlerimiz fidanlarını emek vererek sevecekler, emek vererek koruyacaklar. Sevgili çocuklar ağacın odun olmadığını, kupkuru tohumun can taşıdığını yaşayarak öğrenecekler” dedi. Yorulmaz, amaçlarının dünyanın daha yaşanılır olmasına dönük sosyal sorumluluk projelerinde yer alacak bilinçli bir nesil yetiştirmek olduğunu kaydetti.

Tuzla İlçe Milli Eğitim Müdürü H. Nazmi Yekrek de yaptığı konuşmada, öğrencilerin bir tohumun bakımını üstlenerek fidan yetiştirmelerinin, çevre bilinci kazanmaları ve ağaçların değerini daha iyi anlamalarına çok büyük katkı sağlayacağını belirtti. Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan da, Tuzla’nın gelişen bir ilçe olduğunu modernleşen yapı içinde insanları kaygılandıran ’Sadece betonlaşma mı olacak’ korkusundan uzak bir hizmet modelini benimsediklerini anlattı. Özcan, ”Bizim böyle bir endişemiz yok. Biz planımızı ona göre yapıyoruz. Bu projeyi düşünen, ortak olan herkese teşekkür ediyorum. Bunu biz yapabiliriz ama minik yavruların bunu yaşaması gerekiyordu. Bir tohum nasıl fidan olur bunu öğrenmeleri gerekiyordu.

Bu proje çok değerli” dedi. Projeyle ilgili görüşlerini paylaşan Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ise projede görev alan herkese teşekkür ederek, internet üzerindeki oyunlarla sanal bahçe kuran, sanal meyve sebze yetiştiren ve sanal hayvancılık yapan bir nesil için gerçek fidan yetiştirmenin çok önemli bir adım olduğunu vurguladı. Eğitimci ve velilerin de katıldığı törenin son bölümünde öğrencilere tohum ve toprak dağıtımı (tohum seti) yapıldı. Dağıtım sırasında öğrencilerin heyecanı yüzlerinden okunuyordu.

Çekud '' Tohumdan Fidana

Copyright. © 2014 Bursa İlim Kültür Ahlak ve Çevre Derneği | Tasarım: akademi grafik
Telefon: 0224 255 13 13 Adres: Demirtaş Paşa Mah. Tuğlalı Sok. No:4 Osmangazi - Bursa E-posta: bikaced@gmail.com